twórca fresków

Czy malarz fresków to freskarz, czy freskant? Żaden polski słownik (w tym wszystkie PWN-u) nie zawiera takich określeń, a przecież malarz fresków musi się jakoś nazywać. Przewertowałem kilka historii i leksykonów sztuki. Występują oba określenia, choć rzadko. Bardziej odpowiada mi forma freskant (por. np. projektant, szyfrant, protokolant itp.). W jęz. niemieckim: Freskant = Freskenmaler.
Jest projektant i protokolant, ale jest też malarz i kreślarz. W zasadzie więc obie formy – freskant i freskarz – wchodzą w rachubę i można wybrać którąkolwiek, jeśli zwyczaj żadnej nie preferuje.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski