tyle(,) co

 
tyle(,) co
3.12.2015
Co do porady tyle co, to chciałbym zwrócić uwagę, że WSO traktuje tyle, co jako konstrukcję paralelną i wariant z przecinkiem uznaje za podstawowy, a nieoddzielanie takich formuł za dopuszczalne w pewnych sytuacjach. Tak więc akcenty co do tego, którą wersję uznać za wzorcową, są rozłożone inaczej niż w rzeczonej poradzie.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Czytelnik powołuje się na regułę [381] 90.H.3 Wielkiego słownika ortograficznego PWN pod redakcją E. Polańskiego, część wstępna, s. 155:
„W porównaniach paralelnych (o konstrukcji tak, jak; równie, jak; taki, jaki; tyle, co) stawiamy przecinek” (np. Miałem tyle samo pieniędzy, co przed rokiem).
Znajdujemy tam również (poniżej) dopisek, że:
„jeżeli jednak przed porównaniem nie robimy przerwy oddechowej albo jeżeli składniki porównania nie przeciwstawiają się sobie bardzo wyraźnie, albo gdy chcemy osłabić wyrazistość porównania, przecinek możemy pominąć” (np. Zarabiam tyle samo co przed rokiem).
Internauta uważa za nadrzędne ustalenie normatywne w zakresie przestankowania, że w konstrukcji paralelnej, o której mowa, przecinek musi się znaleźć. Ma do tego prawo…
Mnie zdanie Podawano tam kawę po wiedeńsku, która miała z Wiedniem tyle wspólnego (,) co ryba po grecku z Grecją, rozdzielające w dodatku człony kawa i ryba frazą podrzędną wprowadzoną zaimkiem względnym która (która miała z Wiedniem tyle wspólnego), nie wydało się tak jednoznaczne w ocenie, dlatego dopuściłem oboczność (przecinek lub jego brak).
Jeśli nie miałem racji, jeżeli jednak zinterpretowałem to na wyrost, bardzo przepraszam…
Kłaniam się
Maciej Malinowski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!