tylko i wyłącznie

tylko i wyłącznie
26.10.2009
26.10.2009
Dzień dobry.
Mam dylemat dotyczący zwrotu tylko i wyłącznie. Moim zdaniem jest to błąd pleonastyczny i nie powinno się go używać. Niestety, mówiąc tak moim znajomym, zostałam poważnie zlinczowana słowami. Uważają oni, że w zwrocie tym nie ma nic złego i że wręcz powinno się go używać, ponieważ „lepiej” brzmi niż samo tylko i samo wyłącznie. Proszę o radę.
Magdalena Bród
Niektóre pleonazmy akceptujemy na mocy zwyczaju językowego – przykładem podobnym do tylko i wyłącznie jest krótko i węzłowato. Być może w opinii Pani znajomych tylko i wyłącznie jest lepsze niż samo tylko i samo wyłącznie, gdyż brzmi dobitniej?
W tropieniu pleonazmów i tautologii w języku łatwo popaść w przesadę. Wiele przykładów powielania treści reprezentuje całkowicie poprawną polszczyznę (np. „Kukułka kuka”). Oczywiście są i przykłady, których nie da się bronić, świadczące o nierozumieniu słów, np. „Z mojej własnej autopsji wiem, że…” (z reportażu telewizyjnego).
Jeśli pleonazmy Panią interesują, to polecam książkę Agnieszki Małochy-Krupy Słowa w lustrze: pleonazm, semantyka, pragmatyka.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!