tylko jeśli?

Szanowni Państwo!
Czy poprawne jest wyrażenie tylko, jeśli? „Akt delegowany przyjęty na podstawie art. … wchodzi w życie tylko, jeśli Parlament nie wyraził sprzeciwu w terminie […]”. Czy w tym przypadku nie należałoby użyć wyrażenia wyłącznie wówczas, gdy?
Z pozdrowieniami
Zamiana na wyłącznie wówczas, gdy… wyszłaby temu zdani zdecydowanie na dobre. Można by powiedzieć też tylko wtedy, gdy…. W obu wypadkach zmiana prowadzi do tego, by po słowie tylko znalazł się wyraz, który może stać pod akcentem. Partykuły bowiem – a w przykładach tu rozważanych tylko jest partykułą – zwykle same nie są akcentowane, lecz poprzedzają słowo, na które pada akcent.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski