tymi słowy

Z jakiego okresu pochodzi miejscownik lm. wyrazu słowosłowy (np. „I Pan przemówił tymi słowy”)? Jak go umiejscowić w historii języka? Jak go nazywać?
Najpierw sprostowanie: słowy nie jest formą miejscownika, lecz narzędnika liczby mnogiej. Posługiwali się nią nasi przodkowie Prasłowianie, a później dawni Polacy aż do końca XV w. Od XVI w. zaznacza się regres końcówki -y (wypieranej przez -ami). Zachowała się do dziś tylko w utartych połączeniach wyrazowych, np.: przed czasy, przed laty, dobrymi słowy. Jest to archaizm fleksyjny.
Pozdrawiam Pana pięknymi słowy
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski