tytuł i podtytuł

Witam.
Jaki symbol należy umieścić po tytule, jeżeli tytuł zawiera podtytuł. Czy zastosować dwukropek, skoro informacje po tytule mają formę informacyjną o danym dziele. Przykładowo: „Blacksad: Pośród cieni”.
Pozdrawiam
Radosław Wieczorek
Na stronie tytułowej najlepiej tytułu i podtytułu w ogóle nie rozdzielać żadnym znakiem. W tekście ciągłym bywa różnie, przy czym często nie wiadomo, jaki znak autor sam chciałby zastosować. W związku z tym ta sama książka w katalogu jednej biblioteki może mieć opis inny niż w drugiej.
Różnica nie zawsze jest niepokojąca, gdyż kropka i dwukropek między tytułem a podtytułem są zwykle równoważne. Z istotną różnicą mamy do czynienia wtedy, gdy dwuczęściowy tytuł publikacji odzwierciedla jej dwuczęściową zawartość. Na przykład tom złożony z dwóch mikropowieści o tytułach, powiedzmy, Lato i Zima może mieć dwuczęściowy tytuł, w którym tytuły jego części składowych są rozdzielone kropką. Użycie w tej sytuacji dwukropka byłoby niewłaściwe, gdyż dwukropek sugeruje nierównorzędność treści: spodziewamy się, że część po dwukropku stanowi uszczegółowienie części przed dwukropkiem (jak w tym właśnie zdaniu).
Mirosław Bańko