tytuł książki i data wydania

Chciałam zapytać o nawiasy umieszczane tuż po przytaczanych w tekście tytułach książek np. „Jan Kowalski jest autorem powieści «Wspomnienia» (1990)”. Czy nawiasy, o których tu mowa, są obowiązkowe? Jakie informacje powinno się w nich umieszczać (tylko rok wydania)? Czy nawiasy należy wstawiać za każdym razem, gdy pojawia się tytuł omawianej książki?
Czy Pani pytanie dotyczy odsyłaczy bibliograficznych? Jeżeli tak, to datę w nawiasie podajemy po nazwisku autora, np. „Jan Kowalski (1990) jest autorem powieści Wspomnienia”, a odsyłaczowi temu musi odpowiadać zapis w bibliografii o kształcie: „Kowalski J. (1990): Wspomnienia, Warszawa, Wydawnictwo ABC” lub podobnym. W odsyłaczu po dacie można dodatkowo podać numer strony, np. „Pisze o tym Jan Kowalski (1990: 22) w powieści Wspomnienia”. Dalsze szczegóły podaje Adam Wolański w Edycji tekstów, s. 267 i nn.
Jeżeli pytanie nie dotyczy odsyłaczy bibliograficznych, to ma Pani dużą swobodę w przekazie informacji. Może ją Pani ukształtować tak jak w pytaniu albo np. „Jan Kowalski jest autorem powieści «Wspomnienia», wyd. 1990”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski