tytuł w cudzysłowie

Moja córka miała wymyśleć trzy tytuły do szkolnego opowiadania. Wypisała je w zeszycie bez cudzysłowu – jako, że to były jej tytuły. Pani jednak potraktowała to jako błąd, dopisując do każdego cudzysłów. Mam wątpliwości i proszę o wskazanie właściwej formy.
Z góry dziękuję.
M. Nowak
Nie ma obowiązku w każdej sytuacji ujmować tytułu w cudzysłów. Na przykład nie praktykuje się tego w katalogach bibliotecznych ani wydawniczych, w bibliografii, w zapowiedziach wydawniczych, w programie kin i teatrów. Cudzysłów nie służy też wyłącznie do wyodrębniania słów „cudzych” (przykład jego zastosowania w innej funkcji widać w tym zdaniu, a szczegółowe informacje można znaleźć w zasadach pisowni, np. w słowniku ortograficznym PWN).
Jeśli praca domowa polegała po prostu na wymienieniu trzech tytułów, to cudzysłowy nie były konieczne. Jeżeli jednak tytuły te pojawiły się w jakimś kontekście, np. w zdaniu: „Opowiadanie, które czytaliśmy, mogłoby nosić jeden z trzech tytułów: (…)”, to ujęcie każdego z nich w cudzysłów byłoby korzystne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski