tytuł z podtytułem

Szanowni Państwo!
Czy odmiana złożonego tytułu powinna objąć wszystkie jego części, czy tylko pierwszą? Wg mnie – wszystkie: „(…) jak czytamy w «Drodze do wiedzy. Domysłach i refutacjach» (…)”. Ale spotkałem się z opinią, że należy odmieniać tylko pierwszą część.
Druga kwestia to kropka oddzielająca poszczególne części tytułu, która niezręcznie wygląda w środku zdania. Czy można zastąpić ją myślnikiem, jak w żywej paginie?
Będę wdzięczny za Państwa o opinię w tych sprawach.
Tomasz Żuk
Odmiana tytułu składającego się z tytułu głównego i podtytułu powinna objąć zasadniczo wszystkie jego człony. Jeśli tytuł wraz z dodatkami jest długi i skomplikowany, najlepiej poprzedzić go rzeczownikiem odmiennym, by przyjął formę mianownikową, np. „(…) jak czytamy w tomie (esejach, wykładach itp.) «Droga do wiedzy. Domysły i refutacje» (…)”. Przy kolejnych powołaniach danego tytułu należy się posługiwać tylko tytułem głównym, pomijając podtytuł. Wówczas element ów składa się z mniejszej liczby elementów i odmiana przez przypadki nie jest aż taka kłopotliwa.
Co się zaś tyczy kropki oddzielającej tytuł od podtytułu: jeśli w oficjalnych materiałach wydawcy (np. we wstępie do książki, posłowiu, nocie na czwartej stronie okładki, katalogu wydawniczym) występuje zapis z kropką, to nie można go – ot tak sobie – zamienić na zapis z myślnikiem bądź dwukropkiem. Co więcej, jeśli w materiałach wydawcy brak oficjalnej wersji zapisu, także zaleca się stosować jako znak separujący kropkę. Sprawa niezręcznego (?) wyglądu kropki w środku zdania schodzi na drugi plan wobec ważniejszych funkcji delimitacyjnych kropki, która – do czego czytelnik jest przyzwyczajony – może występować w środku zdania w zapisie daty, godziny z minutami, skrótu; także w zapisie tytułu i podtytułu.
Adam Wolański