tytuł zarządzenia

Uprzejmie proszę o informację, czy przy podawaniu zarządzeń lub uchwał prawidłowa jest kolejność: „Zarządzenie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego nr 230/07 z dnia 10.04.2007 r.”, czy kolejność: „Zarządzenie nr 230/07 Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego nr 230/07 z dnia 10.04.2007 r.”.
Tomasz Gaweł
Z językowego punktu widzenia obie konstrukcje są do przyjęcia. Jednoznacznego rozstrzygnięcia nie przynosi również uzus językowy, ponieważ konstrukcja z numerem umieszczonym po słowie zarządzenie ma tylko niewielką przewagę statystyczną, por.
Zarządzenie Nr 3/04 Marszałka Województwa Podlaskiego z dnia 5 lutego 2004 r.
Zarządzenie Nr 5/08 Marszałka Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2008 r.
Zarządzenie nr 58/2004 Marszałka Województwa Śląskiego z dnia 13.10.2004 r.
Zarządzeniem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Nr 04/2005 z dnia 12 stycznia 2005 r.
Zarządzenia Marszałka Województwa Opolskiego Nr 113/2007 z dnia 1 października 2007 r.

Konstrukcja z wysuniętym na czoło numerem zarządzenia wydaje się lepsza z punktu widzenia pewnej pragmatyki urzędniczej. Osoby, które wykonują zarządzenia w danym województwie, wiedzą zapewne, kto je wydał, natomiast numer umieszczony na początku dostarcza pewnej nowej wiedzy. Od razu bowiem widać, czy mamy do czynienia z nowym zarządzeniem, czy jakiegoś nie przeoczyliśmy. Łatwiej też taki dokument porządkować w określonej kolejności.
Adam Wolański
    Ponieważ w cytowanych przykładach skrót słowa numer pisany jest raz wielką, raz małą literą, warto przypomnieć, że zalecana jest jego pisownia małą literą w nazwach własnych.
    Red.