tytuły dokumentów

 
tytuły dokumentów
23.09.2009
Jaki zapis tytułów w dokumentach (typu instrukcja, raport, taryfa, regulamin) na pierwszej stronie jest poprawny: tylko pierwszy wyraz wielką literą (jeśli nie występują po nim nazwy własne) czy dopuszczalne jest napisanie wszystkich wyrazów wielkimi literami?
W tytułach publikacji niecyklicznych wielką literą piszemy tylko pierwszy wyraz, dotyczy to też nazw aktów prawnych wszelkich rodzajów i wszelkiej rangi, np. Instrukcja montażowa napędu do bram garażowych D600/D1000, Taryfa opłat za czynności Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Jeśli nie mamy pewności, jaka jest właściwa forma tytułu, należy zapisać pierwszy wyraz małą literą. Zdecydowanie natomiast odradzam zapis wszystkich wyrazów od wielkich liter, bo to błąd ortograficzny.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
  1. 23.09.2009
    O pisowni tytułów czasopism, niedawno zmienionej przez Radę Języka Polskiego, zob. par. 18.15 w słowniku ortograficznym PWN, dostępnym na stronach WWW.
    Red.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!