tytuły dokumentów

 
tytuły dokumentów
23.09.2009
Jaki zapis tytułów w dokumentach (typu instrukcja, raport, taryfa, regulamin) na pierwszej stronie jest poprawny: tylko pierwszy wyraz wielką literą (jeśli nie występują po nim nazwy własne) czy dopuszczalne jest napisanie wszystkich wyrazów wielkimi literami?
W tytułach publikacji niecyklicznych wielką literą piszemy tylko pierwszy wyraz, dotyczy to też nazw aktów prawnych wszelkich rodzajów i wszelkiej rangi, np. Instrukcja montażowa napędu do bram garażowych D600/D1000, Taryfa opłat za czynności Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Jeśli nie mamy pewności, jaka jest właściwa forma tytułu, należy zapisać pierwszy wyraz małą literą. Zdecydowanie natomiast odradzam zapis wszystkich wyrazów od wielkich liter, bo to błąd ortograficzny.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
  1. 23.09.2009
    O pisowni tytułów czasopism, niedawno zmienionej przez Radę Języka Polskiego, zob. par. 18.15 w słowniku ortograficznym PWN, dostępnym na stronach WWW.
    Red.
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!