tytuły porad

Szanowni Państwo,

po pytaniu https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/b-Nie-wszystkie-b-tytuly-zaczynaja-sie-mala-litera;15534.html cały czas zastanawiam się nad wielką literą w tytułach wiadomości mejlowych. Do tej pory zawsze tak zaczynałem, ale może najlepiej byłoby stosować taką zasadę jak Państwo? Choć w mejlach oficjalnych pisanych do osób wyżej postawionych mała litera wygląda mi niezręcznie.

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Nawiązuje Pan do odpowiedzi na pytanie dotyczące tytułów naszych porad, a jednocześnie pisze o mailach do osób wyżej postawionych. Przyznam się, że nie widzę związku między jednym a drugim, maili przecież nie opatruje się w tytuły. Czasem trzeba dać tytuł lub śródtytuł w piśmie urzędowym i wtedy stosuje się ogólne zasady ortografii, które każą w tej sytuacji użyć wielkiej litery na początku, zupełnie tak jak w artykule w książce lub w poważnym czasopiśmie. W prasie popularnej, a także na stronach internetowych tytuły służą czasem celom nie tylko informacyjnym, ale i estetycznym, dlatego bywają zapisywane w całości małymi literami. W naszej poradni – jak wyjaśniałem w przywołanej przez Pana odpowiedzi – małą literą zaczynamy tytuły, które nie są zdaniem (por. tytuł niniejszej porady), a wielką literą tytuły zdaniowe. Często w tytule porady pojawia się słowo lub wyrażenie, o które pyta korespondent, a wtedy zapis małą literą jest analogiczny do zapisu wyrażeń hasłowych we współczesnych słownikach.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski