tytuły zawodowe

W wywiadach telewizyjnych często redaktorzy zwracają Panie ministrze, Panie premierze, Panie prezydencie, mówiąc do wiceministra, wicepremiera, byłego prezydenta. Czy jest to poprawne? Przecież tytułują rozmówcę niewłaściwym tytułem. Z drugiej strony zwrot Panie były prezydencie brzmi trochę dziwnie.
Zwrot panie były prezydencie byłby nie tylko dziwny, ale po prostu niegrzeczny. Względy logicznej ścisłości muszą ustapić przed nakazami etykiety. Nawet w wojsku, gdzie – jak mnie kiedyś uczono – myśli się logicznie, do podpułkownika należy zwracać się panie pułkowniku.
Mirosław Bańko