tzn. czy, tj. gdy

Szanowni Językoznawcy!

Czy po skrótach, takich jak „tj.”, „tzn.” stawia się przecinek, jeśli wynika tak z reguł składniowych? Np. w zdaniach „Zastanawiam się, jaki ma to sens, tzn.[,] czy chcę tak dłużej żyć” albo „Trzeba sporządzić raport zgodnie z art. 446 ust. 1 ustawy, tj.[,] gdy zamawiający realizuje(…)”. Gdyby skrótów nie było, sprawa byłaby jasna – w tym przypadku mam jednak wątpliwości.

Z wyrazami szacunku

J.J.

Wyrażenia typu to jest (w skrócie: tj.) oraz to znaczy (w skrócie: tzn.) – mimo że formalnie stanowią wypowiedzenie (zawierają bowiem osobową formę czasownika) – są spójnikami synonimicznymi (wyjaśniającymi). W wypadku połączenia spójnika synonimicznego z partykułą pytajną czy bądź spójnikiem podrzędności gdy przecinek należy postawić przed całym wyrażeniem (jest to tzw. cofanie przecinka).

Adam Wolański