ubikacja

Skąd pochodzi i jakie miało znaczenie słowo ubikacja? Czy jego pierwotne znaczenie to po prostu pomieszczenie?
Cytuję za Słownikiem wyrazów obych PWN z r. 1995 (w wydaniu 2003 i późn. niestety już tego hasła nie ma):
ubikacja 1. klozet, ustęp, toaleta. 2. daw. pomieszczenie, pokój.
<daw. niem. Ubikation 'pomieszczenie', z hiszp. ubicación, od ubicar 'umieścić', od łac. ubi 'gdzie'>
Mirosław Bańko, PWN