uciepłowienie czy uciepłownienie?

Proszę o wyjaśnienie: uciepłowienie czy uciepłownienie? Chodzi o budowę sieci centralnego ogrzewania.

Pozdrawiam

Uciepłowienie jest używane częściej od uciepłownienia. Wydaje się też bardziej logiczne, gdyż swoją budową nawiązuje do rzeczownika ciepło. Skąd więc -n- w drugim z wymienionych słów? Pewnie z pokrewnych wyrazów ciepłownia, ciepłowniczy, ciepłownictwo. Ponieważ uciepłow(n)ienie miasta lub dzielnicy polega na podłączeniu ich do sieci cieplnej (znów -n-!), więc oczywiście pozostaje w związku z ciepłownictwem.

Porada opublikowana: 23.04.2007

Mirosław Bańko, PWN

    Uciepłownienie wiąże się nie tyle z dostarczeniem ciepła do budynków, bo ciepło można wytworzyć w domowym kotle, co z podłączeniem do systemu ciepłowniczego (a nie „cieplnego”). Dlatego prawidłowa nazwa, to uciepłownienie.

    Jarosław