udko kurczaka czy udko z kurczaka?

Dobry wieczór,
jak jest poprawnie: udko z kurczaka czy udko kurczaka? Jeżeli z czegoś powstaje coś nowego, to przyimka z należy użyć, np. karoseria z blachy, futro z norek. Z kolei, jeżeli są to różne rodzaje mięs, to w takim przypadku pasuje mi forma bez przyimka z, np. pierś kurczaka, nóżki świni itd. Podobnie jest z określeniami: promienie słońca (a nie promienie ze słońca), żebro Adama (a nie żebro z Adama).
Bardzo proszę o pomoc.
A. Jasiński
To jest nie tylko kwestia poprawności, ale i wrażliwości. Fraza udko z kurczaka świadczy o traktowaniu kury jako surowca, podczas gdy fraza udko kurczaka powinna przypominać amatorom kurcząt, że jedzą cudzą nogę.
W NKJP udko kurczaka i udko z kurczaka są mniej więcej równoliczne, natomiast futro z norek nie ma odpowiednika w postaci futra norek. Ta ostatnia fraza mogłaby wystąpić w podręczniku zoologii lub w książce przyrodniczej, ale nie w ofercie sklepu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski