udzielić patronatu?

Dzień dobry!
Czy poprawna jest kolokacja udzielić patronatu? W Słowniku poprawnej polszczyzny i w Uniwersalnym słowniku języka polskiego mowa jest wyłącznie o obejmowaniu patronatu nad czymś, podczas gdy wyżej wspomniane wyrażenie jest stosowane nader często.
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
Nie mam wrażenia, żeby udzielić patronatu było częstym połączeniem wyrazowym. W Korpusie Języka Polskiego PWN jest na to tylko jeden przykład (prasowy). Udzielić można komuś pomocy, a także wsparcia. Patronat jest im bliski, ale jego zwyczajowa łączliwość jest inna.
Mirosław Bańko, PWN