udzielić

udzielić
30.06.2010
30.06.2010
Witam!
Wielokrotnie zastanawiałam się, która forma jest poprawna (przykład zaczerpnięty z mojej pracy magisterskiej in statu nascendi): „Bank Anglii udzielił nielimitowanej linii kredytowej” czy „Bank Anglii udzielił nielimitowaną linię kredytową”. Jak wygląda ten biernik?
Z góry dziękuję.
Nie biernik, tylko dopełniacz, gdyż czasownik udzielić rządzi dopełniaczem: „Bank Anglii udzielił nielimitowanej linii kredytowej”. To zdanie jest dla mnie i tak za trudne – powiedziałbym, jako przecietny klient banku, że bank mi udzielił kredytu, a nie linii kredytowej – niemniej jednak składniowo jest poprawne.
Dopełniacz często występuje w tzw. konstrukcjach partytywnych, w których wskazuje, że tylko część czegoś, czego dotyczy działanie nazwane czasownikiem, została objęta tym działaniem. W wypadku czasownika pożyczyć dopełniacz alternuje z biernikiem, przy czym za wyborem widać pewną różnicę treści, por. „Plecak pożyczyłem do Piotra” (cały), „Chciałam pożyczyć u sąsiadów soli” (trochę, przykłady za Innym słownikiem języka polskiego PWN). W wypadku czasownika udzielić nie mamy wyboru, tzn. dopełniacz jest jedyną dostępną możliwością (jedyną opcją, jak pewnie napisaliby pracownicy banku).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego