ukośnik

Witam!
Mam zdanie, w którym odddzielam dwie alterantywne rzeczy za pomocą znaku /. Która z tych form jest poprawna: „Przycisk start/stop powienien być widoczny…” czy może „Przyciski start/stop powinny być widoczne…”? I czy start/stop można pisać bez spacji oddzielających od znaku /?
Pozdrawiam
Jeśli jeden przycisk służy zarówno do uruchomienia, jak i zatrzymania czegoś, to poprawne jest zdanie: „Przycisk start/stop powienien być widoczny…”. Zdanie „Przyciski start/stop powinny być widoczne…” odnosi się do dwóch przycisków i sugeruje, że każdy z nich jest dwufunkcyjny, tzn. uruchamia jakiś mechanizm i zatrzymuje go.
Nie znam uregulowań dotyczących spacji w sąsiedztwie ukośnika (znak ten nie jest obecny w zasadach pisowni). Myślę, że ukośnik łączący pojedyncze wyrazy nie wymaga odstępów po bokach, natomiast ukośnik łączący konstrukcje wielowyrazowe powinien takie odstępy mieć. Inna rzecz, że łączenie ukośnikiem ciągów wyrazowych może być niejednoznaczne, więc trzeba się dobrze przyjrzeć, czy w tekście są inne sygnały ułatwiające jego strukturyzację, np. nawiasy lub paralelizmy składniowe. W niektórych programach komputerowych można kontrolować wielkość spacji i sprawić, aby spacje wokół ukośnika miały zawsze stałą wielkość, niezależnie od wielkości pozostałych odstępów w danym wierszu. Taki zabieg wydaje się godny polecenia.
Mirosław Bańko, PWN