ukwas

Witam Redakcję. Cóż oznacza słowo UKWAS? Będę wdzięczna za krótkie wyjaśnienie.
Pozdrawiam, Agnieszka Ogrodowska
Szanowna Pani!
UKWAS (wielkimi literami) to przypuszczalnie skrót od United Kingdom Woodland Assurance Standard. Tu kończy się krótkie wyjaśnienie.
Sądzę jednak, że być może chodzi Pani o jakieś polskie słowo, które Pani gdzieś przeczytała lub usłyszała i zdziwiło ono Panią, a może nawet zbulwersowało swoją dziwnością (stąd emocjonalne „cóż” w Pani pytaniu).
Nowe i rzadko używane słowa bez kontekstów niewiele mówią leksykografowi. Można próbować analizy słowotwórczej. W tym wypadku ukwas należałby do grupy „derywatów ujemnych” (jak zlot, upływ i sportowe albo techniczne przechył, rozkrój i wysyp) i byłby motywowany przez czasownik ukwasić 'poddać fermentacji mlekowej; ukisić, zakisić, zakwasić'. Wyobrażam sobie, że w którymś z działów przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją np. ogórków małosolnych lub kapusty kiszonej zapisuje się na przykład dzienny, miesięczny, przeciętny lub przewidywany ukwas ogórków.
Ale czy to nie fantazja? Bardzo proszę o informację, jak tego słowa użyto w Pani obecności. Życzę znakomitych osiągów.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków