ul. gen. Sikorskiego czy ul. Gen. Sikorskiego?

1. Jak jest poprawnie: ul. gen. Sikorskiego czy ul. Gen. Sikorskiego?
2. Czy przy nazwach instytucji, np. Instytut Admirała Kawki, nazwy stopni piszemy z wielkiej litery?
3. Czy wielką literą piszemy takie wyrażenia, jak: dowództwo floty, Sztab Wojskowy?
4. Panie Poruczniku czy panie poruczniku w tekście dialogowym?
Pozdrawiam
A. Lajkowska
Ad 1. Skróty w nazwach ulic zapisujemy zwykle małą literą, a w takim razie najlepiej napisać ul. gen. Sikorskiego.
Ad 2. W nazwach instytucji wszystkie wyrazy z wyjątkiem wewnętrznych spójników i przyimków oraz wyrażeń typu do spraw piszemy wielką literą, a więc: Instytut Admirała Kawki.
Ad 3. Wyrażenia dowództwo floty, sztab wojskowy zapiszemy wielkimi literami, gdy są pełnymi i oficjalnymi nazwami. W razie wątpliwości najlepiej pisać je małymi literami.
Ad 4. Wyrażenie panie poruczniku powinno być zapisywane małymi literami. Pisownię od liter wielkich możemy zastosować, aby wyrazić szacunek do tak określanej osoby; ponadto zapis taki – zgodnie z przyjętym zwyczajem – może wystąpić w korespondencji.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski