ulica Seminaryjna czy Seminaryjska?

 
ulica Seminaryjna czy Seminaryjska?
17.11.2011
Przymiotnikiem od seminarium jest seminaryjny. Jaką formą w takim razie jest kielecka historyczna ulica Seminaryjska? Czy to podobna zależność do górny i górski czy pożarny i pożarowy?
Sądzę, że istotnie można tu mówić o podobnej zależności, tzn. o możliwości tworzenia wielu przymiotników od jednego rzeczownika. Słowniki historyczne języka polskiego poświadczają funkcjonowanie następujących przymiotników derywowanych od zapożyczonego w poł. XVIII w. wyrazu seminarium: seminaryjski, seminarski, seminarialny, seminaryjny, przy czym tylko ten ostatni pozostał w użyciu jako określenie rzeczowników pospolitych, a pierwszy przetrwał w nazwie własnej: ulica Seminaryjska.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!