ululać

ululać
19.06.2011
Dzień dobry,
poznałem ostatnio łacińskie słowo ululare, które znaczy 'wyć/krzyczeć' (od niego angielskie ululate). Czy polskie ululać (w znaczeniu usypiania kogoś) jest spokrewnione z tymi słowami? Jeśli tak – skąd zmiana znaczenia o 180 stopni?
pozdrawiam,
Jarek Hirny
Jest to czasownik dokonany, utworzony od lulać ‘usypiać dziecko, kołysząc’. W tym samym znaczeniu występuje też lulu i luli. Są to wyrazy z języka dziecka. Można więc przyjąć, że mają pochodzenie dźwiękonaśladowcze (podobnie jak ma-ma, ta-ta, pa-pa, ba-ba, cio-cia, siu-siu).
Mniej przekonuje hipoteza o niemieckiej genezie lulać (tzn. z lullen ‘kołysać do snu’, zob. A. Bańkowski). Nie dostrzegam związku etymologicznego między wyrazem (u)lulać a łacińskim ululare.
Warto też dodać, że w potocznej polszczyźnie ululać (się) znaczy ‘upić (się)’; być ululanym ‘być pijanym’. To przeniesienie znaczenia wynika zapewne z dostrzeżenia podobieństwa między zachowaniem małego dziecka i osoby pijanej.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!