unilany i unikatowy

Szanowny Panie,
Serdecznie dziękuję za szybka odpowiedź na moje poprzednie pytanie. Tym razem mam wątpliwość, jeśli chodzi o określenie rzeczy wyjątkowej, niespotykanej. Zatem czy powinno się mówić, że budowla jest unikalna czy budowla jest unikatowa?
Z góry serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam.
R. Jankowska
Niektóre osoby uważają, że budowla nie może być unikalna, że może być tylko unikatowa. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN akceptuję jednak obydwie formy, choć pierwszą z nich ocenia jako nadużywaną. Warto pamiętać, że istnieją jeszcze inne synonimy: wyjątkowy, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Więcej o wyrazach unikalny i unikatowy – zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN.
Mirosław Bańko