uprzątnąć

Czy poprawny jest zwrot uprzątnąć bałagan, czy też uprzątnąć można tylko pokój, naczynia ze stołu itp.?
Uprzątnąć można pomieszczenie lub jakiejś rzeczy, bałagan zaś lepiej zlikwidować albo uporać się z nim. Potocznie można usłyszeć: „Sprzątnij ten bałagan”, podobny przykład zanotowaliśmy też w Innym słowniku języka polskiego PWN. W starannej wypowiedzi taka konstrukcja może jednak razić jako nielogiczna.
Mirosław Bańko