urodowy

Czy przymiotnik urodowy jest poprawny?
Na pewno nie jest urodziwy. Nie jest też rozpowszechniony, w zrównoważonym NKJP znalazłem raptem jeden przykład: „Czy masz swój własny urodowy sekret, który możesz zdradzić?”.
Uroda jest jak moda, nie tylko w sensie bliskości pojęciowej, ale przede wszystkim formalnej. Od rzeczownika moda też utworzono przymiotnik modowy, który zyskał większą popularność, choć był krytykowany. Mnie żaden z nich się nie podoba, żaden też nie wydaje się potrzebny. Zamiast targi modowe można powiedzieć targi mody, zamiast urodowy sekret (by wrócić do zdania z NKJP) – sekret urody.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski