urodziny a dzień urodzenia

Podczas pisania sprawdzianu mój syn (uczeń III klasy SP) w odpowiedzi na polecenie: „Napisz datę Twoich urodzin” napisał: 22.03. Nauczycielka uznała sposób wykonania polecenia niepoprawny: syn ograniczył się do podania dnia oraz miesiąca (twierdząc, że „urodziny są przecież co rok”), podczas gdy – zdaniem nauczycielki – aby polecenie mogło zostać uznane za wykonane w sposób prawidłowy, należało podać również rok urodzenia. Czy sposób wykonania polecenia przez syna można uznać za poprawny?
Biorę w obronę ucznia. Nauczycielka miała na myśli dzień urodzenia dziecka i o dzień urodzenia lub datę urodzenia powinna była zapytać, aby polecenie było jasne. Słowo urodziny oznacza przede wszystkim rocznicę tego dnia oraz przyjęcie organizowane z tej okazji. Owszem, można urodzinami nazwać także urodzenie się dziecka, ale jeśli używa się słów wieloznacznych, trzeba zadbać o to, by kontekst je precyzował.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski