urząd miasta czy urząd miejski?

Jaka jest różnica między Urzędem Miasta a Urzędem Miejskim? Przypuszczam, że obie formy są poprawne. Przykładowo na tablicy przed budynkiem Urząd Miasta, a na stronie internetowej Portal Urzędu Miejskiego?

Znaczeniowo różnicy nie ma żadnej, różnica jest tylko w formie. Z mojej analizy tekstów internetowych wynika, że w publikacjach czysto urzędowych (np. w uchwałach, komunikatach) zdecydowanie przeważają formy Urząd Miasta Gliwice, Urząd Miasta Łodzi. W publikacjach oficjalnych, choć nie urzędowych (np. w tekstach informacyjnych, promocyjnych), preferowane są jednak formy z przymiotnikiem, np. Urząd Miejski w Gliwicach, Urząd Miejski w Łodzi. Z tego wniosek, że autorzy tych tekstów wyczuwają różnicę stylistyczną pomiędzy obiema formami.

Poprawne są wprawdzie obie formy, ale ta z przymiotnikiem nie jest nacechowana urzędowością.

Porada opublikowana: 29.09.2011

Jan Grzenia

    Art. 15 ust. 2 ustawy o samorządzie gminy brzmi: „Jeżeli siedziba rady gminy znajduje się w mieście położonym na terenie tej gminy, rada nosi nazwę rady miejskiej.” Organ stanowiący powinien nosić więc np.: Rada Miejska Lubonia a nie Rada Miasta Luboń. Urząd jest aparatem pomocniczym a nie organem JST, dlatego jego nazwa powinna brzmieć, np: Urząd Miejski w Luboniu. Organem wykonawczym jest burmistrz dlatego powinno być np. burmistrz Lubonia a nie burmistrz Miasta Luboń. Po reformie samorządowej, po utworzeniu powiatów twórcy reformy twierdzili, że nazwa urząd miasta i rada miasta były zastrzeżone dla miast na prawach powiatu. Rażą mnie nazwy np. Rada Miasta Luboń, Burmistrz Miasta Luboń oraz Urząd Miasta Luboń. Kilka lat temu uczestniczyłem w spotkaniu z polonistką z tytułem profesora podającą przykład gdyby mówić, że nie ma przędziorka kapustnik zamiast przędziorka kapustnika.

    Łączę wyrazy szacunku

    Marian Świątkowski