ustawa

Witam,
Moje pytanie dotyczy kwestii pisowni w pewnym sensie skróconych (bo niezawierających daty wydania) nazw aktów prawnych – które z poniższych zapisów są prawidłowe: „Zastosowanie mają przepisy…
1) …ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym”?
2) …Prawa o szkolnictwie wyższym”?
3) …prawa o szkolnictwie wyższym”?
4) …ustawy o szkolnictwie wyższym”?
Poza tym, jeśli w przypisie wspomnę o tym, że w dalszej części pracy nazwę aktu skracam do słowa ustawa, to zapisuję je wielką czy małą literą?
Pełna nazwa brzmi: Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym. Mimo pewnych skrótów i przekształceń wszystkie przedstawione zapisy są poprawne, a ich użycie zależy od kontekstu i intencji piszącego. Zapisem najbardziej komunikatywnym jest drugi, toteż w razie wątpliwości najlepiej zastosować właśnie ten.
Jeśli ustawa została nazwana pełną nazwą, można następnie określać ją słowem Ustawa, pisanym wielką literą. Jest to zapis zwyczajowy, przepisy ortograficzne nie znają takiego nakazu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski