utrzymać się i wyżyć

utrzymać się i wyżyć
3.10.2011
3.10.2011
W tygodniku teraz koszalin (sic!) dziennikarz popełnił komentarz, w którym podjął temat jakości polszczyzny. Przywołał wypowiedź posła S. Wziątka, który w audycji radiowej miał powiedzieć, iż „nie można pozwolić na tak niskie emerytury i renty, za których nie można wyżyć”. Dziennikarz słusznie zwrócił uwagę na błąd, z tym, że stwierdził przy tym, iż „powinno być za które”. Moim zdaniem i on się myli, właściwą formą jest tutaj z których. Czy mam rację, Droga Poradnio?
Poseł chyba nie mógł się zdecydować, czy użyć konstrukcji typu utrzymać się za coś, czy wyżyć z czegoś. Tego rodzaju błędy są dość częste w języku mówionym, choć i tam poddawane są czasem autokorekcie. Poprawka zaproponowana przez dziennikarza jest jedną z dwóch możliwych, drugą podsunął Pan w swoim mailu. Nie powiedziałbym, aby dziennikarz popełnił błąd: wyżyć za coś (np. za tysiąc złotych miesięcznie) to poprawna konstrukcja składniowa, licznie poświadczona w Narodowym Korpusie Języka Polskiego.
Nawiasem mówiąc, tytułem wymienionego tygodnika jest oczywiście Teraz Koszalin, nawet jeśli na jego pierwszej stronie zastosowano inne liternictwo.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego