utrzymać się i wyżyć

W tygodniku teraz koszalin (sic!) dziennikarz popełnił komentarz, w którym podjął temat jakości polszczyzny. Przywołał wypowiedź posła S. Wziątka, który w audycji radiowej miał powiedzieć, iż „nie można pozwolić na tak niskie emerytury i renty, za których nie można wyżyć”. Dziennikarz słusznie zwrócił uwagę na błąd, z tym, że stwierdził przy tym, iż „powinno być za które”. Moim zdaniem i on się myli, właściwą formą jest tutaj z których. Czy mam rację, Droga Poradnio?
Poseł chyba nie mógł się zdecydować, czy użyć konstrukcji typu utrzymać się za coś, czy wyżyć z czegoś. Tego rodzaju błędy są dość częste w języku mówionym, choć i tam poddawane są czasem autokorekcie. Poprawka zaproponowana przez dziennikarza jest jedną z dwóch możliwych, drugą podsunął Pan w swoim mailu. Nie powiedziałbym, aby dziennikarz popełnił błąd: wyżyć za coś (np. za tysiąc złotych miesięcznie) to poprawna konstrukcja składniowa, licznie poświadczona w Narodowym Korpusie Języka Polskiego.
Nawiasem mówiąc, tytułem wymienionego tygodnika jest oczywiście Teraz Koszalin, nawet jeśli na jego pierwszej stronie zastosowano inne liternictwo.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski