uważa się

Czy jest poprawne zdanie „14 osób uważa się za zaginione” (to w związku z katastrofą w Azji)? To tak mi brzmi, jakby te osoby same się uważały za zaginione, a nie my je.
Pozdrawiam
Andrzej Kurowski
Czasownik uważa się miał tu zostać użyty w zdaniu bezpodmiotowym. Dodanie wyrażenia z liczebnikiem spowodowało dwuznaczność, którą jednak dostrzeżemy chyba dopiero po uważnej analizie, gdyż kontekst wyklucza opaczne rozumienie treści.
Zdanie to nie jest wprawdzie rażąco niepoprawne, ale – wskutek niejednoznaczności – nie jest też udane, lepiej zastąpić je konstrukcją ze zdaniem podrzędnym „Uważa się, że 14 osób zaginęło”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski