używać

Czy rzeczownik po czasowniku używac powinien być w bierniku (kogo? co?), czy w dopełniaczu (kogo? czego?)? Czy poprawnie jest powiedzieć „Używam program komputerowy”, czy też „Używam programu komputerowego”? Dziękuję za wyjaśnienie…
W ogólnej (inaczej: standardowej, kulturalnej, literackiej) polszczyźnie po czasowniku używać używamy (sic!) dopełniacza. „A ci, co Tobie ufają,/ Niech wesela używają” – pisał Kochanowski w Psalmie 5 i nie miał na myśli wesel (w liczbie mnogiej), lecz wesele w znaczeniu 'wesołość, radość'.
Mirosław Bańko, PWN