via

Witam,
mam pytanie odnośnie prawidłowego użycia słowa via. W serwisie internetowym wykop.pl umieszczane są często odnośniki do innych stron. Utarło się, że treści pochodzące ze strony reddit.com są opisywane wyrażeniem via reddit. Czy słusznie wydaje mi się, że jest to w tym wypadku sformułowanie niepoprawne? Wydaje mi się, że via oznacza raczej środek przekazu, a nie źródło. Czy nie poprawniejsza byłaby forma za: reddit, albo z reddit?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wyraz via pochodzi z łaciny, a oznacza drogę. W języku polskim wskazuje kierunek jazdy, można by go więc objaśnić słowami: '(drogą) przez (miejscowość, kraj)', np. „Pojedziemy z Warszawy do Wiednia via Wrocław”. Może to też być napis na przesyłce wskazujący trasę, którą powinna być dostarczona.
Sformułowanie via reddit (twórcy serwisu stosują małą literę w zapisie tej nazwy własnej) rzeczywiście nie wydaje się fortunne, bo wynika z niego, że dany tekst należy przesłać wskazaną drogą, a chodzi raczej o to, że z tego źródła go otrzymano. Wniosek: należałoby użyć jednej z dwóch form, które zaproponowano w pytaniu.
Jan Grzenia