vintage

Ostatni bardzo modne jest słówko vintage, i to nie tylko w dziedzinie mody. Co dosłownie oznacza vintage? Z jakiego języka pochodzi to słowo i skąd w ogóle się wzięło (od czego)? Proszę w miarę możliwości o krótką historię tego słówka.
Jest to rzeczownik angielski, który ma kilka znaczeń. Podstawowe to: ‘sezonowy zbiór winogron’ lub ‘produkcja wina w danym sezonie’. Od nich powstały znaczenia wtórne: ‘wino z dobrego rocznika’, a także ‘klasyczny’ (np. o filmie) i ‘stary, zabytkowy’ (np. o samochodzie).
W którym z tych znaczeń wyraz ten używany jest w Polsce – nie mogę ustalić, bo brak przykładów.
Słowo to w języku angielskim pojawiło się jako zapożyczenie z francuskiego, w którym vendange oznacza ‘winobranie’, a to pochodzi z łacińskiego vindemia o tym samym znaczeniu.
— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
PS. Słowo jest już w najnowszym Wielkim słowniku wyrazów obcych PWN. Przypisano mu tutaj dwa znaczenia: „wino z dobrego rocznika” oraz „stare, używane, markowe rzeczy, np. suknie z dawnych kolekcji, kupowane na aukcjach lub w specjalnych sklepach; także moda na takie rzeczy”.
Red.