w ART-DOM-u czy ART-DOM-ie?

w ART-DOM-u czy ART-DOM-ie?
3.07.2007
3.07.2007
Byłabym niezwykle wdzięczna za wskazówki dotyczące odmiany nazwy ART-DOM, jaką nosi łódzki sklep zajmujący się sprzedażą sprzętu RTV i AGD. Zgodnie z jakim zasadami należy odmieniać tę nazwę? W niedawnej reklamie radiowej można było usłyszeć o zakupach w ART-DOMIE – czy jest to forma poprawna?
Nazw firmowych z końcową cząstką -dom jest więcej, np. Eldom, Poldom, Prodom. Najszerzej znana jest pierwsza z wymienionych, w związku z czym udało mi się na podstawie tekstów internetowych potwierdzić własne przypuszczenia i ustalić, że w miejscowniku uzyskuje ona wyłącznie formę Eldomie.
Z ART-DOM-em sprawa jest o tyle trudniejsza, że cząstka końcowa została bardziej wyeksponowana. Utrudnia to oswojenie się z myślą, że jest ona tylko składnikiem skrótowca. ART-DOM to jednak skrótowiec, a więc może odmieniać się jak inne skrótowce o podobnym zakończeniu, np. Prokom, PŻM. Powinniśmy więc zaakceptować formę zakupy w ART-DOM-ie, ale nie powinniśmy odrzucać formy zakupy w ART-DOM-u (proszę zwrócić uwagę na zapis końcówki). Różnica nie jest czysto gramatyczna, ale to inna sprawa.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego