w Allegro czy na Allegro?

Która forma wyrażenia przyimkowego jest poprawna (chodzi o serwis internetowy): w Allegro czy na Allegro? Wydaje mi się, że zależy to od uprzedniego określenia, czy Allegro jest serwisem, czy platformą, ale może się mylę?
Ustalenie, czy Allegro jest serwisem czy platformą, nie ma tu raczej nic do rzeczy, bo o ile można zrozumieć, że serwis to usługa, nie jest jasne, czym miałaby być platforma (urządzeniem, miejscem?). Wątpię, by również w świadomości internautów ta różnica była istotna. Działają raczej analogie do form potocznych typu być w sklepie, na sklepie.
Mamy tu typowe dla polszczyzny mieszanie tych dwu przyimków w połączeniu z miejscownikiem, co znamy z wielu przykładów, np. pracować w fabryce, w kasiena fabryce, na kasie. Ich użycie jest trudne do opisania, toteż zalecam lekturę odpowiednich haseł Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny. Ogólnie biorąc, formy z przyimkiem na są nacechowane potocznością (choć można je niekiedy uznać za akceptowalne środowiskowo), a z punktu widzenia normy polszczyzny starannej – trudne do przyjęcia.
W tym wypadku forma typu kupić coś na Allegro zostanie uznana za potoczną, formą neutralną będzie kupić coś w Allegro.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski