w Helu na Helu

Witam,
pytanie dotyczy zastosowania w i na. Czy zdanie: „Byliśmy w fokarium w Helu„ (Hel jako nazwa miejscowości) jest poprawna? A może fokarium znajduje się wyłącznie na Helu?
Pozdrawiam,
D. Górnicka-Urban
Jeśli fokarium jest w mieście Hel, to znaczy, że jest w Helu. Zarazem jest na Helu, ponieważ Hel znajduje się na Półwyspie Helskim, potocznie określanym jako Hel. Gdyby fokarium było np. w Jastarni, to nadal moglibyśmy mówić, że jest na Helu, ale że w Helu – już nie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski