w Podkarpackiem

Często słyszy się w telewizyjnej pogodzie zkończenia województw: w warszawskiem, krakowskiem, podkarpackiem. Jestem z Małopolski i nigdy nie słyszałem, żeby ktoś tak tego typu wyrazy wymawiał. Nie ma tego -kiem, -giem, tylko formy w podkarpackim, pomorskim. Jak powinno być właściwie? Czy obie formy są poprawne? Która ewentualnie jest ogólnopolska? Dziękuję!
Formy, które Pan słyszy w telewizji, są poprawne nie tylko w wymowie, ale także w języku pisanym. Należy je pisać wielką literą, gdyż są to rzeczownikowe nazwy regionów, które zachowały do dziś starą końcówkę przymiotnikową -em, pdodobnie jak nazwy niektórych miast (np. w Zakopanem) i niektóre nazwiska (np. Lindem). W przeciwieństwie do nich przymiotniki określające region piszemy małą literą i dodajemy do nich końcówkę -im. Tak więc w województwie podkarpackim, ale w Podkarpackiem. Tak samo w Mazowieckiem, Zachodniopomorskiem itd.
Mirosław Bańko