w Węgrzech (?)

Dzień dobry!

Co do poprawności wyrażeń „w Ukrainie” czy „w Słowacji”, zastępujących tradycyjny przyimek „na” wątpliwości nie mam. Jednakże czy forma „w Węgrzech” jest poprawna?

Pozdrawiam

Poruszona w pytaniu kwestia związana jest poniekąd z tym samym zjawiskiem, które odnosi się do wyboru przyimków w lub na oraz do lub na w wypadku samodzielnych obecnie krajów, które niegdyś stanowiły zależne terytoria w obrębie większych organizmów państwowych. Co prawda Węgry także były częścią Cesarstwa Austriackiego, lecz konstrukcje na Węgry i na Węgrzech występowały w polszczyźnie na długo przed tym, nim kraj ten stał się częścią monarchii austro-węgierskiej rządzonej przez Habsburgów.

Dotychczas słowniki poprawnościowe zalecały mówić i pisać: jechać na Ukrainę, mieszkać na Ukrainie. Po ataku Rosji na to państwo – pod wpływem opinii publicznej – paradygmat ten uległ zmianie. W uzusie występują obecnie konstrukcje oboczne, przy czym dominują przyimki w i do (jechać do Ukrainy, mieszkać w Ukrainie). Zdaniem przeważającej części rodzimych użytkowników polszczyzny przyimki w oraz do podkreślają autonomiczność państwową Ukrainy.

W wypadku Węgier standardowe i dotychczas uznawane za jedyne poprawne są połączenia na Węgrzech i na Węgry. Jednakże w wyniku działania analogii gramatycznej także zaczyna się używać w odniesieniu do Węgier przyimków w i do. Zjawisko to jest mocno nasilone i ujawnia się w różnych gatunkach piśmienniczych, por. np.

  • Ambasador RP w Węgrzech: kraje Grupy Wyszehradzkiej dojrzały, żeby wznowić negocjacje.
  • Co warte podkreślenia, od lat 90. bardzo spadła liczba aborcji w Węgrzech.
  • Inflacja w Węgrzech najwyższa w UE.
  • Nie ma dla mnie przyszłości w Węgrzech Orbána.
  • Osada polska na brzegach jeziora Balaton w Węgrzech.
  • System Zadarma umożliwia podłączenie numeru telefonicznego w Węgrzech do Twojego komputera, bramki SIP, biurowej centrali PBX, telefonu komórkowego.
  • Wśród wielu nazwisk bohaterów tamtych czasów, pojawia się m.in. nuncjusz apostolski w Węgrzech abp Angelo Rotta.

  • Loty do Węgier w najniższych cenach.
  • „Z Polski do Węgier – emigracja serca” to seria filmów dokumentalnych.
  • Serwis BiletyAutokarowe.pl oferuje tanie bilety autokarowe do Węgier.
  • Szczegóły dotyczące dostawy paczek do Węgier. Dostarczymy tu Państwa towar szybko, niezawodnie i po najlepszej możliwej cenie.
  • Transport z Polski do Węgier i z Węgier do Polski opiera się na tak zwanej spedycji multimodalnej.

W opinii piszącego te słowa należałoby zatem dopuścić oboczność omawianych tu przyimków również w odniesieniu do Węgier. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest to, że przyimek w był już wcześniej uznawany za poprawny w sytuacji, gdy nie łączył się bezpośrednio z nazwą kraju, por. np.

  • Takie postępowanie mogło dać jakie takie rezultaty w laicystycznych Węgrzech i niemal zateizowanej Czechosłowacji, ale nie w Polsce (L. Tyrmand, Dziennik 1954)
  • W innych krajach, na przykład w komunistycznych Węgrzech, gdzie próby reformowania gospodarki nakazowej odniosły pewne skutki w latach siedemdziesiątych XX w., to raczej niezadowolenie znacznych grup społecznych podkopało pozycję reżimu (D. Petrescu, Rewolucje 1989 roku. Schemat wyjaśniający)
Adam Wolański