w Wielkopolskiem jak w Zakopanem

Witam,
która forma odmiany województw jest poprawna: w wielkopolskim czy w wielkopolskiem? Czy jest jakaś różnica w zależności od tego, czy mówimy o regionie, czy o województwie? Czy ma znaczenie, czy używamy przed nazwą słowa województwo, czy region?
Z góry dziękuję
W Wielkopolskiem (wielką literą, w zakończeniu -em), ale w województwie wielkopolskim (małą literą, w zakończeniu -im). W pierwszym wypadku używamy rzeczownika odmieniającego się tak jak Zakopane, w drugim przymiotnika. Nie ma znaczenia, czy w drugim przykładzie użyje się słowa województwo, czy region.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski