w ciemnościach

Jakie pytanie należy zadać okolicznikowi w ciemnościach? Jest to tzw. okolicznik sytuacyjny, ale tego terminu w nauczaniu szkolnym się nie wprowadza. Jakąś sensowną informację trzeba jednak uczniom przekazać. Czy wobec tego klasyfikować go jako okolicznik miejsca (gdzie?), czy sposobu (jak?)?
W ciemnościach jest okolicznikiem akcesoryjnym (w klasyfikacji Z. Klemensiewicza). To, jak go potraktować w praktyce szkolnej, uzależniłabym od sensu zdania. Widziałabym możliwość zadania pytań okolicznika czasu – np. w odniesieniu do wypowiedzenia: W ciemnościach łatwo się potknąć (łatwo się potknąć – kiedy? – w ciemnościach, czyli: gdy jest ciemno). Warto jednak pamiętać o tym, że takie drogi zastępcze dobrze każdorazowo sprawdzać – czasem bowiem znaczenie całego zdania wyklucza założoną wcześniej interpretację.
Agata Hącia