w czy na?

Witam,
kiedy w odniesieniu do jakiegoś państwa / krainy geograficznej używamy w, a kiedy na? Np. „Zamieszki odbyły się na Ukrainie” vs. „Zamieszki odbyły się w Polsce”, „Lecę do Australii” vs. „Lecę na Islandię”.
Pozdrawiam,
Kamil
Skomplikowana kwestia. Chciałem odesłać Pana do wcześniejszych porad w archiwum naszej poradni, ale okazało się, że każda z nich ujmuje rzecz tylko wycinkowo. Powtórzę więc krótko za Innym słownikiem języka polskiego:
Słowem na poprzedzamy nazwy państw położonych w całości na wyspie i wyjątkowo kilku innych. Mówimy np. „na Cyprze” i „na Cypr”, a także „na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Słowacji” oraz „na Litwę, Łotwę” itd.

Uzupełnieniem tej krótkiej informacji może być hasło Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina w Słowniku wyrazów kłopotliwych (różne wydania pod różnymi tytułami), a także wybrane porady z archiwum, np. dla kwerendy wykonanej ze słowem Słowacji lub ze słowem Węgry.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski