w czy we?

Przed jakimi grupami spółgłoskowymi należy używać przyimków ze, we? O ile słownikowe przykłady są dość jednoznaczne (np. ze snu, we wsi), o tyle w niektórych sytuacjach mam wątpliwości (jak np. powinno być – z wzornika czy ze wzornika?).
Rzecz wyjaśnia szczegółowo Słownik wyrazów kłopotliwych w haśle w, we, z, ze itp. Wprawdzie przykładu ze wzornika w nim nie ma, ale są podobne: ze wzruszenia, ze wstydu. Przez analogię zatem – ze wzornika.
Mirosław Bańko