w czy we?

Dlaczego we Lwowie, ale w Lwówku Śląskim?
Formy we Lwowie i ze Lwowa to leksykalne wyjątki. W zasadzie bowiem przed spółgłoskami lw używamy przyimków w, nie we, i z, nie ze, np. w lwiej paszczy lub z lwa. Brzmieniowe podobieństwo Lwówka do Lwowa sprawia, że spotyka się formy we Lwówku i ze Lwówka. Ale ponieważ są one wielokrotnie rzadsze od form w Lwówku i z Lwówka, na poparcie nie zasługują.
Kwestia: „w czy we?” była już omawiana w naszej Poradni. Może uda się Pani coś znaleźć w naszym archiwum.
Mirosław Bańko