w lecie albo latem

w lecie albo latem
21.01.2020
21.01.2020
Chcę spytać o formę wyrażenia przyimkowego w lato, tak jak w zdaniu: Działo się to w lato 1970. Wszystkie współczesne poradniki językowe oraz nowe słowniki uznają ją za niepoprawną, zaś taką postać na równi z w lecie notuje Słownik ortoepiczny pod red. Szobera z roku 1948, przy czym warto zaznaczyć, że autor potępia zwroty: w wiosnę, w jesień i w zimę. W wyszukiwarce znajdziemy ok. 145 mln wyników pod tym hasłem. A zatem czy możemy tak mówić i pisać? Która forma weszła pierwsza? Pzdr M. Kiliński
Wyrażenie przyimkowe w lato jest potoczne. Występuje tylko w języku mówionym i w dialogach powieściowych stylizowanych na żywą mowę (stąd wysoka frekwencja w tekstach internetowych). W normie wzorcowej – czyli w wypowiedziach o charakterze oficjalnym – powinniśmy stosować formy w lecie albo latem.
W XIX stuleciu forma w lato uznawana była za poprawną (na równi z formą latem). Była powszechnie używana w powieściach z drugiej połowy XIX i początków XX wieku, por. np.

– Także stary przesąd – rzekł Bukacki – w mieście zawsze po jednej stronie ulicy jest cień, czego nie ma na wsi. Chodzę sobie cienistą stroną, i jest mi dobrze; dlatego nigdy w lato z miasta nie wyjeżdżam (H. Sienkiewicz, Rodzina Połanieckich, 1894).

Jej obecność w tekstach literackich sprawiła, że została uznana za poprawną w wydawnictwie zatytułowanym Słownik ortoepiczny. Jak mówić i pisać po polsku autorstwa S. Szobera z 1937 r. oraz w powojennym wydaniu tej publikacji. Współczesne wydawnictwa normatywne stoją jednak na stanowisku, że jest niedopuszczalna w normie wzorcowej.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!