w międzyczasie

Czy wyrażenie międzyczas jest poprawne? Dlaczego często przed słowem międzyczas pojawia się ubezpieczająca forma „w tak zwanym”?
Wyrażenie w międzyczasie krytykowano jako kalkę niemieckiego in der Zwischenzeit. Świadectwem niepewności, czy krytyka jeszcze jest zasadna, jest używanie go z ubezpieczającym cudzysłowem lub dystansowanie się od niego w inny sposób. Zob. też Mały słownik wyrazów kłopotliwych, gdzie inkryminowany zwrot biorę w obronę.
Mirosław Bańko, PWN