w miłości jak na wojnie

Jak można zdefiniować przysłowie: „W miłości i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone”? Interesuje mnie również pochodzenie tego przysłowia. Będę wdzięczna za wszelkie informacje na ten temat.
W polszczyźnie funkcjonuje powiedzenie wszystkie chwyty dozwolone. Oznacza ono, że w danej sytuacji (np. na wojnie, w pracy) można używać wszelkich sposobów, aby osiągnąć cel. Podobne znaczenie ma po trupach do celu. W zależności od wyznawanego systemu wartości przez jednych są one używane z dezaprobatą, przez innych jako program życiowy: ważny jest tylko cel, wszystko inne się nie liczy. Sentencja „W miłości jak na wojnie wszystkie chwyty dozwolone” była – jak sądzę – utworzona doraźnie i o jej właściwym odczytaniu decyduje kontekst i sytuacja, w której została wypowiedziana.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski