w nawiązaniu do…

Szanowni Państwo,

proszę o wskazanie, która z form jast prawidłowa w nawiązaniu do (…) czy może nawiązując do (…)?

W nawiązaniu do… krytykowano jako składniowy germanizm i dziś jeszcze słowniki poprawnej polszczyzny odnoszą się do tego zwrotu niechętnie, podsuwając w zamian konstrukcję z imiesłowem. Dla mnie różnica między nimi jest głównie stylistyczna: w nawiązaniu do… brzmi bardziej urzędowo niż nawiązując do… Proszę pamiętać, że „bardziej urzędowo” wcale nie znaczy 'lepiej'. W tekście nieurzędowym znaczy na ogół 'gorzej'.

Mirosław Bańko, PWN