w pojedynczej czy w mnogiej?

w pojedynczej czy w mnogiej?
4.01.2010
4.01.2010
„Na liście są miasta polskie, w których nazwach (nazwie) znajdują się rozmaite trudności ortograficzne”. W jakiej liczbie powinien być użyty rzeczownik nazwa: pojedynczej (bo każde miasto ma jedną nazwę) czy mnogiej (bo jest kilka miast, a więc i kilka nazw)?
Napisałbym w których nazwie, ponieważ zakładam, że czytelnik wie, iż każde miasto ma w zasadzie jedną nazwę i każde inną. Jeśliby przyjąć przeciwne założenie, to sformułowanie w których nazwach wcale by nie pomogło – a nuż niekompetentny odbiorca pomyśli sobie, że wymienione miasta mają po kilka nazw?
W normalnym użyciu języka zakładamy pewien poziom wiedzy – językowej i niejęzykowej – po stronie odbiorcy i stosownie do tego kształtujemy swoje zachowanie językowe. Co więcej, mechanizm komunikacji opiera się na założeniu „wiedzy wzajemnej”, które można wyrazić formułą: „Ja wiem, że ty wiesz, że ja wiem, że…”. Jeśli np. mówię „Pada deszcz” w obecności kogoś, kto doskonale widzi, że pada, to uruchamiam w jego umyśle rozumowanie w rodzaju: „Przecież on wie, że ja wiem, że pada deszcz, więc jeśli to mówi, to nie po to, aby mnie o tym powiadomić, ale po to by…”. I w zależności od tego, jak mój rozmówca wyjaśni sobie owo „by”, potoczy się dalsza rozmowa.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego